przestrzenmiasta.pl

Blog tematyczny o turystyce, sporcie, rozrywce i przepisach.

Turystyka

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce?

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce?

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? To pytanie, choć pozornie proste, zmusza do zgłębienia historii, archeologii i budzącego kontrowersje procesu urbanizacji. Jaka miejscowość zasługuje na ten zaszczytny tytuł? To pytanie stawiają sobie nie tylko historycy, ale również ciekawi świata entuzjaści przeszłości Polski.

Rozważane kandydatury na najstarsze miasto w Polsce

Z prawnego punktu widzenia najstarszym miastem w Polsce jest Złotoryja na Dolnym Śląsku, lokowana na prawie magdeburskim w XIII wieku. W tamtych czasach praw, na których można było lokować miasta było kilka, prawo magdeburskie, prawo lubeckie, prawo chełmińskie.

Najstarsze miasto może się różnić zależnie czy od tego czy podejdziemy do tego od strony prawnej czy wystarczą nam jedynie wzmianki w historii.

Czy Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce?

Sprawa ta ma miejsce ze względu na wzmianki o mieście Calisia przez Klaudiusza Ptomeleusza z Aleksandrii. Oznaczałoby to, że miasto istnieje już od 19 wieków. Argumenty przeciwko temu faktowi brzmią tak, że chodziło tutaj jedynie o Barbarzyńskie osady oraz Calisia powinna leżeć bliżej Słowacji.

W tamtych czasach na tych terenach nie było miast a jedynie drewniane osady. W IX wieku powstał pierwszy gród na Zawodziu.

Gniezno – gród i pierwsza stolica

Gniezno powstało w 940 jednak było ono grodem. Lata jego rozkwitu datujemy na początek XI wieku Gniezno jest grodem, o którym możemy znaleźć dość sporo informacji, było ono wymieniane choćby przez Galla Anonima.

Udostępnij

O autorze

Redakcja przestrzenmiasta.pl to zespół specjalistów, którzy zajmują się turystyką, sportem oraz szeroko pojętą rozrywką. Z nami nie będziesz się nudzić!